INGER EKDAHL (1922-2014). Akryl på duk, a tergo signerad och daterad 1983.

2252577. INGER EKDAHL (1922-2014). Akryl på duk, a tergo signerad och daterad 1983.

Optisk komposition. 91 x 91 cm (diagonalt).

Utställd: Utställningen "Konkret", Galerie Jan Lundberg, Malmö,1988, med Inger Ekdahl, Olle Baertling, Eric H Olson och Nils Nixon.

Inger Ekdahl var en svensk målare och en av de första kvinnorna i Sverige som arbetade med nonfigurativ konst. Hon utbildade sig vid Isaac Grünewalds målarskola i Stockholm vid mitten av 1940-talet och efter detta följde en kort sejour vid Otte Skölds målarskola. Europa lockade dock mer och Ekdahl åkte tillsammans med sin make, konstnären Eric H Olson till Schweiz och Italien. Sedan följde en längre vistelse i Paris där paret kom i kontakt med avantgardet och konstnärer som Jean Arp, Victor Vasarely, César och Seuphor.
Den legendariske galleristen Denise Réne som var en god vän till Inger sålde även Ekdahls målningar. På 1970- och 80-talet intresserade sig Inger Ekdahl för det optiska måleri som denna målning är ett fint exempel på.

Obetydliga fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Obetydliga fläckar.

Antal besök: 1 283