Manneristisk stil, med en topp fäst vid en skäggig mascarón, mejslade detaljer.
Stansade. Stycke från 1800-talet efter modeller från 1500-talets Sevillianska toppkannor, med ett handtag i form av en inverterad 5. Till exempel kan vi hitta en näbbad kanna av denna stil i församlingen La Encarnacion (Museum) i Arjonilla, Jaén, daterad till slutet av 1500-talet.
27,5 x 25,5 x 11 cm. 1068 gram.