223780. ROBERTO SEBASTIEN MATTA. "Les Naufrageants", färgakvatint, signerad och numrerad 46/100. 1974.
Ur sviten "Hom'mere (L'Eautre)". Bildmått 49 x 37,8 cm.
Tryckt och utgiven av Atelier Georges Visat, Paris.
Proveniens, Galerie Renée & Victor, PK-huset, Stockholm sedan till nuvarande ägare.