2237480. DÄNISCHER KÜNSTLER. Fiskare på Skagens strand.
Dansk konstnär, fiskare på Skagens strand, olja på duk, 1900-talets mitt, signerad oläsligt (E. N...?) och hänvisar till ”Skagen”, det där. 66 x 96 cm, med ram ca. 76 x 106 cm.
Canvas minimalt vågig, minimala tecken på slitage.