MAGGIE WIBOM (1899-1961). Självporträtt, terrakotta, signerad M Wibom 1937.

2209327. MAGGIE WIBOM (1899-1961). Självporträtt, terrakotta, signerad M Wibom 1937.

Höjd: 37 cm.

När Margareta "Maggie" Wibom startade Stockholms Keramik HB 1938 var hon en av de första kvinnorna att öppna egen keramikverksamhet i Sverige. Wibom utbildade sig vid Konstfack 1921-24, därefter kom hon att arbeta vid Bo Fajans, Gefle Porslinsfabrik och S:t Eriks Lervarufabriker i Uppsala.

Fotnagg.

Tema

Keramik i maj

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd: 37 cm.

Fotnagg.

Tema

Keramik i maj

Antal besök: 684