BORDSPENDYL, "Bulle patent", Frankrike, 1920-tal.

218527. BORDSPENDYL, "Bulle patent", Frankrike, 1920-tal.

Metall, trä samt kristall. Synlig mekanik, mässing på träsockel, slipad kristallkupol, batteridriven.

Enligt uppgift det första elektriska bordsuret. Patenterad 1920 av Maurice Favre-Bulle, Frankrike.

Höjd 38 cm, längd 25 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 38 cm, längd 25 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 6 115