Höjd 15 cm
Diameter 19 cm
(Brynja=Kraka)
Sven Palmqvist presenterade den nya tekniken Kraka 1944. De första glasen fick nummer Graal och Spetsornament då dekoren av ett nät tycktes se ut som en spets. Sven Palmqvist har dock blivit inspirerad av en nätbrynja som en av glasarbetarna hade på sig i hyttan. Nätdekoren som en brynja har Palmqvist sedan använt som ett mönster på glaset. Det man idag känner till är att 3 st har kommit fram med tillverkningsåren 1967-1969, varav den vi nu säljer är nr 469 från 1967 ocn nr 3 i ordningen och vilken är den tidigast kända.
Mindre repor i botten, i övrigt bruksskick.
Höjd 15 cm
Diameter 19 cm
(Brynja=Kraka)