364. 2163022. KULGEVÄR, Repeter, fabrikat Enfield, kaliber .303 British, tillv.nr 1001, se-nr begagnad.
Patronantal 5, piparrangemang EP, piplängd 64,5 cm, klass 1. Löstagbart magasin, träkolv.
Främre basen för hakmontaget saknas, märken och lagningar på kolven, märken på blåneringen, bruksslitage.
Vårens vapenauktion