Walter Borg

Om Walter Borg
Walter Borg AB Jakt och Fritid startades av familjen Borg 1924 och drivs nu av tredje generationen. Walter Borg föddes i Stockholm 1888. Efter handelsstudier började han 1905 i sport- och vapenbranschen. Jakt och fiskeintresset var mycket starkt hos den unge Walter och detta ledde till en egen affär i anrika Klarakvarteren 1924.

Vår nuvarande adress är belägen bara kvarteret bort från den ursprungliga och det centrala läget är något vi alltid kommer att måna om för att underlätta för våra kunder, inte minst de som besöker oss från övriga delar av landet. Vi finns på 10 minuters promenad från Stockholms Central, och ett större parkeringshus finns att tillgå bara något kvarter bort. Se karta här

1946 kom sonen Bengt Borg in i företaget och tog vid Walter Borgs bortgång, 1965, över driften. 1972 började Christer Borg sin verksamma bana och det är Christer som sedan 10-talet år driver företaget samtidigt som sonen Stefan Borg med sin fru Ulrika börjar ta över rodret mer och mer. Även femte generationen Borg kan man träffa på då och då på praktik inne i butiken.

Walter Borg AB har alltid strävat efter att saluföra varor med hög kvalitet till ett överkomligt pris och samtidigt tillhandahålla kvalificerad service och gedigen kunskap.

Vårt motto är att "Nöjda kunder återkommer!"

Välkommen!
Christer och Stefan Borg med personal

Vad vill du värdera?

Till exempel mått, skick, tillverkare och material.
Fota gärna eventuella stämplar, signaturer samt baksida och undersida.

Kontaktuppgifter

Dina uppgifter används enbart för att kontakta dig om värdering.