BENGT RUDA. Fåtölj, "Cavelli", IKEA, 1958/59.

2140875. BENGT RUDA. Fåtölj, "Cavelli", IKEA, 1958/59.

Stomme av betsad rödbok. Stoppad sits och rygg med klädsel i gult skinn. Rygg med pärlspik. Bredd 72 cm, sitthöjd ca 41 cm, total höjd ca 105 cm.

”Välkommen Bengt Ruda!

Hösten 1957 har Ikéa lyckats att till företaget fast knyta den framstående arkitekten Bengt Ruda, känd som ungdomens specielle formgivare. Alla som sysslat med modern inredning känner honom som en av vårt lands skickligaste formgivare. Han hör också till dem som gjort svenska möbler kända och aktade över hela världen. Redan i denna omtryckning av katalog -58 visar vi många prov på hans skicklighet.
Efter examen vid Högre Konstindustriella Skolan har arkitekt Ruda studerat utomlands, bl. a. i England, Italien och Schweiz. Han har erhållit stipendium och premier från Svenska Slöjdföreningen och har verkat som lärare i möbelritning. Företrädd vid flera internationella utställningar.
Vi hälsar arkitekt Bengt Ruda välkommen till Ikéa och betraktar denna hans anställning som ytterligare en framgång i våra strävanden att erbjuda våra kunder det bästa inom vår bransch.”

När IKEA 1957 lyckas locka till sig Bengt Ruda är det en riktig prestigevärvning. Ruda kommer från A/B Nordiska Kompaniet där han tagit fram en rad uppmärksammade modeller. Till dessa hör den italienskinspirerade sittgruppen Ombord, Z-fåtöljen och den nätta fåtöljen 563-037. Den sistnämnda blev närmast banbrytande och gav upphov till flera efterapningar. Allra närmast la sig Bröderna Sjökvist vars variant fälldes i Jönköpings hovrätt den 30 oktober 1956. Efter det kom Rudas modell populärt att kallas ”Domstolsfåtöljen”. Att Ruda väljer att lämna den aktade firman A/B Nordiska Kompaniet till förmån för uppstickaren IKEA, som vid denna tid möter motstånd från många aktörer på den svenska möbelmarknaden, är uppseendeväckande. Därför är det lätt att förstå IKEA:s mycket utförliga presentation som återges i citatet ovan.

Premiäråret bjuder Bengt Ruda IKEA:s kunder på fåtöljen Joker, med former som liknande de vid hans tid på NK, den bulliga sittgruppen Gracita, den nätta bokhyllan Body med gavlar i grålackerad björk, vägghyllan Båge, ett svar på Stringhyllan och uppvisad på Möbelmässan i Köln 1958, stol och bord modell Grill (där den senare i efterhand har kommit att uppmärksammas), dagbädden Paus med beskrivningen ”fjäder i hatten åt arkitekt Bengt Ruda” och rullbordet Rollit med ”faconerade kanter”.

Året därpå utökas Rudas modellflora med flera varianter. En av dessa står ut då den introduceras på uppslaget över sidorna tio och elva:

”modell CAVELLI – en modern aristokrat, presenterad av Bengt Ruda”

Ruda hade tillåtits ta ut svängarna och skapat en fåtölj där både stativ och sittbalja hade en exceptionell utformning. IKEA:s katalogförfattare lät också läsarna förstå att modellen stod ut i förhållande till det övriga sortimentet:

”Här har en säker formgivare lagt sin hand vid den frimodiga konstruktionen. Cavelli är en mycket extrem fåtölj: varför inte våga ha 1965 års linjer redan 1959? Cavelli kommer att bli uppmärksammad i Ert hem – och beundrad. Man har en härlig känsla av lyx när man slår sig innanför dess mjukt famnande armstöd, sjunker djupt i den skumgummistoppade sitsen och låter nacken vila mot nackkudden, som liksom växer upp på en elegant hals. Cavelli bygger på en kraftig stomme med synliga trädelar i rödbok, betsade i teakfärg. Resårstoppad sits, helt överstoppad med skumgummi/skumplast liksom hela ryggen. Även bakryggen helt stoppad. Ingen möda har sparats, ingen kostnad skytts för att göra Cavelli till en aristokrat i 60-talets värld. Ensamrätt: Ikéa.”

Cavelli tillhör extremerna i IKEA:s kollektion. Dess uttryck saknar motstycke i företagets produktflora under 1950- och 1960-talet. Den symboliserar också övergången från prisbilligt varuhus till en aktör med ambitionen att möblera, inreda och vara med om att skapa det svenska folkhemmet. Bengt Rudas övergång från A/B Nordiska Kompaniet till IKEA är en milstolpe i möbeljättens historia och en rivstart för det egna ritkontoret. För IKEA skulle Ruda ta fram en lång rad modeller som idag betraktas som svenska designklassiker. Någon sådan är inte Cavelli. Tvärtom. Den är sannolikt den mest svårfunna och mest eftertraktade modellen i inte bara Rudas utan i hela IKEA:s kollektion.

Litteratur
Siesing, Andreas, Svenska möbler – Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok, Bokförlaget Atlantis, 2015, sid 136.
IKEA, katalog, 1959, sid 10-11.

Bruksslitage med märken och repor. Senare klädsel.

Bengt Ruda (1918–1999)

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2022

”Välkommen Bengt Ruda!

Litteratur

Bengt Ruda (1918–1999)

Tema

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Leverans

: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Antal besök: 4 973