210292. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Rund alrotsfanerad skiva på tredelad balusterfot. Med Köpings hallstämpel. Signerad/brännmärkt "J.Siölin", diameter 80, höjd 79 cm.
Bruksslitage, repor, lätt kracklyr. Fanerlagning, renoverad kompletterad.