REDEKER, PETER. (Spital am Semmering/Steiermark 1942) - ”Landskap” - färgetsning/handgjort papper. 39 x 49,5 cm Signerad i bly och daterad nedre högra: Peter Redeker (19) 74. Numrerad och betitlad nedre vänstra: 8/100 ”Landschaft 74 III”.
208788. REDEKER, PETER. (Spital am Semmering/Steiermark 1942) - ”Landskap” - färgetsning/handgjort papper. 39 x 49,5 cm Signerad i bly och daterad nedre högra: Peter Redeker (19) 74. Numrerad och betitlad nedre vänstra: 8/100 ”Landschaft 74 III”.
Inramad under glas i passe-partout.
Målare och grafiker. Studerade vid University of Fine Arts Hamburg med P. Wunderlich, G. Richter, A. Jones och D. Hockney.