SKÅLFAT/ KÖKSFAT, stengods ,"Swatow ware", 'Fu' (福) - karaktär i underglasyrblått, sen Ming, 1500/1600-tal, Kina.

208579. SKÅLFAT/ KÖKSFAT, stengods ,"Swatow ware", 'Fu' (福) - karaktär i underglasyrblått, sen Ming, 1500/1600-tal, Kina.

Dekor i underglasyrblått i form av slingor på brättet samt 'Fu' (福)-karaktär för välstånd på spegeln.

Diameter 27,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 27,5 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 2 043