IDOLKORT, "Sportens stjärnor", bl a Cassius Clay, Hemmets Journal, 1960-tal.

2073343. IDOLKORT, "Sportens stjärnor", bl a Cassius Clay, Hemmets Journal, 1960-tal.

Hemmets Journal gav i samband med olympiska spelen i Rom 1960 ut en serie samlarkort med olika idrottare. 20 ark ingick, korten satt ihop fyra st på varje ark. Det intressanta med dessa kort är att Cassius Clays dyker upp för första gången på ett samlarkort.
Bladens mått cirka 16 x 11,5 cm. Blad nr 2 finns i 2 st exemplar.

Samlingen är komplett med originalpärm. Slitage vid hålen. Smärre veck i övre vänstra hörn vid Cassius Clay. Slitage förekommer på de flesta baksidor där korten var klistrade i tidningen.

Tema

Vårkvalitetsauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Vårkvalitetsauktion

Antal besök: 1 851