KÄRL, 2 st, lergods, Peru. Enlilgt uppgift Chimu, 1300/1400-tal.

207115. KÄRL, 2 st, lergods, Peru. Enlilgt uppgift Chimu, 1300/1400-tal.

Svartglaserade. I form av fågel samt lama. Längd 17 cm och 15 cm.

Slitage samt mindre skador.

Slitage samt mindre skador.

Antal besök: 1 900