205610. GLASSERVIS, 29 delar, "Longchamp", Cristal d'Arques, Frankrike.
8 Vinglas, 25 cl, höjd 18,5 cm.
3 Champagneglas "Flute", 15 cl, höjd 20,5 cm.
6 Champagneglas "Tall Sherbet", 21 cl, höjd 14 cm.
5 Sherryglas, 12 cl, höjd 14,5 cm.
2 Whiskeyglas, "Old fashioned", 23 cl, höjd 9 cm.
4 Grogglas, "High ball", 28 cl, höjd 13 cm.
1 karaff, höjd 27 cm.
Bruksslitage. En nagg i ett champagengas, vinglas.