203724. FICKUR, 2 st, silver, "F. Hellgren, Fjäl" och "Viking", 18/1900-tal.
F. Hellgren, liten sekundvisare, diameter 51 mm, vik 81 gram. Kedja 14 cm. Viking, liten sekundvisare, diameter 50 mm, vikt 81 gram.
Slitage. F. Hellgren senare visare. Uppdragningen kuggar över. Viking saknar glas och en visare. Uren fungerar. Bucklor och märken. Skadade urtavlor.