202384. BORDSPENDYL, nyrokoko, signerad "Francoise Moreau, France", Frankrike, 1800-tal.
Bronserad metall samt marmor. Emaljerad urtavla.
Originalnycklar till urverket medföljer.
Längd 29, bredd 12,5, höjd 34,5 cm.
Smärre nagg på glaset till urverket. Bakstycke till urverket saknas.