201530. SMÖRASK samt SKEPPA, 2 delar, bl.a. "Anemone", Ulla Procopé, Arabia, Finland.
1 st smörask "Anemone", längd 17,5, höjd 7,5 cm.
1 st skeppa, längd 18, höjd 13 cm.
Lättare bruksslitage, smörask med liten tillverkningsdefekt i glasyren på den blå kanten samt smärre nagg i överkant.