201235. GLAS, 15 delar, "Niva" och "Ultima Thule", Tapio Wirkkala, Iittala. 1900-talets andra hälft.
"Niva", 7 st ölglas, höjd 14,2 cm.
6 st nubbeglas, höjd 5,5 cm.
"Ultima Thule", 2 st whiskyglas, höjd 8,8 cm.
Lättare bruksslitage. 1 st nubbeglas med smärre kantnagg.