GLAS, 15 delar, "Niva" och "Ultima Thule", Tapio Wirkkala, Iittala. 1900-talets andra hälft.

201235. GLAS, 15 delar, "Niva" och "Ultima Thule", Tapio Wirkkala, Iittala. 1900-talets andra hälft.

"Niva", 7 st ölglas, höjd 14,2 cm.
6 st nubbeglas, höjd 5,5 cm.

"Ultima Thule", 2 st whiskyglas, höjd 8,8 cm.

Lättare bruksslitage. 1 st nubbeglas med smärre kantnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 st nubbeglas, höjd 5,5 cm.

Antal besök: 4 288