1989906. FÅTÖLJ, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Bemålat lövträ. Skuren dekor i form av snäckor och akantusblad. Fast stoppning i sitts, rygg och armlän. Längd ca. 68, bredd 58, sitthöjd 41, rygghöjd 93 cm.
Slitage. Förstärkningar. Senare bemålning. Smärre spricka i höger bakben samt i mötet mellan vänster armlän och rygg. Avkortade bakben.