Cylinderformad tobaksburk i tenn på trefot, lock med lekande fisk. Relief av piprökande man bland tobaksplantor och texten Tobacchus
Höjd 20 cm, stämplad Ystad Tenn M8 (1938)
Graverad.
Bruksskick.
Graverad.
Bruksskick.