Benvitt porslin med tryckt dekor i svart. Har ställts ut på Stockholmsutställningen 1930, diplom medföljer.13 mattallrikar, 13 förrättstallrikar, 17 assietter, 12 djupa tallrikar,
12 sopptallrikar, 10 mindre fat, 5 uppläggningsfat, terrin såssnipa, såsskål, tekanna, tillbringare.

Bruksslitage, krackeleringar och missfärgningar, smärre glasyrnagg på kanter. 5 uppläggningsfat med sprickor, lagningar och nagg medföljer, samt 1 assiett, 1 uppläggningsskål och 1 mindre fat.

Föremålets betalsätt

BetalkortBankgiroBanköverföring

Ort
Göteborg, Sverige
Göteborgs Auktionsverk
Föremålsnr
196345

Om auktionshuset

Namn
Göteborgs Auktionsverk AB
Momsnr
SE556587-970601
Org.nr
556587-9706
Telefon
031-7047700
Adress

Värmlandsgatan 2
413 28 Göteborg
Sverige

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 3 670

Ett enkelt sätt att skapa konto och logga in.

eller fyll i dina uppgifter här
Har du redan ett konto? Härligt!