Båtformad skål med graverat motiv flicka och måne. L 16 cm, H 11 cm. Etikettmärkt samt signerad Orrefors E Öhrström, 2769-F4.
Något repig botten. Åldersslitage.
Edvin Öhrström (1906–1994)