SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1860 Army, no. 164581, tillverkad 1867.

1934926. SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1860 Army, no. 164581, tillverkad 1867.

Kaliber .44, trumgravyr med bataljscen till sjös, text på pipan: ADDRESS COL. SAMl COLT NEW-YORK U.S. AMERI.., på stommen stämplat Colts patent, kolv av valnöt, längd 35 cm.

Smärre slitage, slipade kolvplattor, trol. senare kil till laddarm.

Tema

Höstens vapenauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Höstens vapenauktion

Antal besök: 2 428