Kaliber .44, trumgravyr med bataljscen till sjös, text på pipan: ADDRESS COL. SAMl COLT NEW-YORK U.S. AMERI.., på stommen stämplat Colts patent, kolv av valnöt, längd 35 cm.
Smärre slitage, slipade kolvplattor, trol. senare kil till laddarm.