192415. SERVIS i porslin. 3 delar "Koka Blå", Hertha Bengtsson, Rörstrand. Från 1956 och framåt.
Vit och-blåglaserad servis i fältspat med dekoren "Koka" av Rörstrand, design av Hertha Bengtsson 1956. Märkta "KOKA", Rörstrand, Sweden 1 st uppläggningsfat, längd 29,5 cm
1 st uppläggningsfat, längd 23 cm
1 st uppläggningsskål med lock, höjd 7 cm
Märkta VDN, P 555 för fältspatporslin, utan risk för glasyrsprickor, tål alla maträtter, tål maskindisk i 75 °C.
Bruksskick
Mellanstora karotten med nagg på locket.
Bruksskick