HENRI MATISSE, (Frankrike, 1869-1954) efter.Komposition.

1889092. HENRI MATISSE, (Frankrike, 1869-1954) efter.Komposition.

"La tristesse du Roi", ur Verve nr 35-36, 1958, signerad och daterad i trycket Henri Matisse 1952, färglitografi, bildyta ca 32,5x44,5 cm. (ca 45 x 58 cm.).

Ej examinerad ur ram. Mittveck samt klammerhål.

Antal besök: 453