2 glasburkar med teaklock, "Lingon" och "Rödbetor" i relief, Erik Höglund, Skruf Glasbruk, höjd 12 cm. Vas, brun glasmassa, Erik Höglund, Boda.
Bruksslitage. Mindre nagg i mynningen på lingonburken. Torkat och slaget trä.