SELBÅGE, allmoge, 17/1800-tal.

1847421. SELBÅGE, allmoge, 17/1800-tal.

Bemålat lövträ. Skuren dekor i form av parställda lejon. Längd ca. 42, bredd 21, höjd 27 cm.

Proveniens: Evy och Björn Hansens samling.

Slitage. Skador. Lagningar. Retuscher. Merparten av bemålningen är senare.

Tema

Evy och Björn Hansens samling del III

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 1 529