FRITZ KÄRFVE. Blomsterstilleben. Olja på pannå. Signerad F. Kärfve.

18454. FRITZ KÄRFVE. Blomsterstilleben. Olja på pannå. Signerad F. Kärfve.

93 x 72 cm.

Fritz Kärfve var en svensk bildkonstnär född i Malmö. Vid 14 års ålder började han utbilda sig till dekorationsmålare under Edmond Stoltz. Han studerade även vid Tekniska skolan och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm för Richard Bergh. Kärfve vistades även en tid i Paris och studerade vid Académi Colarossi för Emile Renan och Christian Krogh. Kärfve är främst känd för sina porträtt och hamnbilder samt interiörer.

Smärre märken i pannåns övre kant.

Fritz Kärfve (1880–1967)

Gör en kostnadsfri värdering!

93 x 72 cm.

Fritz Kärfve (1880–1967)

Antal besök: 4 697