BERNDT FRIBERG. Miniatyrer 11 st, stengods, signerade, Gustavsbergs studio.

1804318. BERNDT FRIBERG. Miniatyrer 11 st, stengods, signerade, Gustavsbergs studio.

Vas, blåbrun harpälsglasyr, årsbokstav d, höjd 15 cm.
Vas, låg vid form, grön harpälsglasyr, 1965, höjd 8, diam 10,5 cm.
Vas, klotformad med msal hals, brun harpälsglasyr, 1961, höjd 9 cm.
Vas, låg vid form med smal hals, ljusgul harpälsglasyr, 1963, höjd 6 cm.
Övriga vaser höjd 4-10 cm. Skål diam c:a 4,5 cm.

En liten vas med brunsvart glasyr med minimal mynningsnagg.

Berndt Friberg (1899–1981)

Gör en kostnadsfri värdering!

Berndt Friberg (1899–1981)

Antal besök: 2 050