180056. STRINGHYLLA, golvmodell. 1950/60-tal.
4 gavlar, höjd 220 cm. 3 tidningshyllor. 14 hyllplan, 20 x 78 cm. 4 hyllplan, 30 x 78 cm. Avvikande modeller på hyllplanen, olika fanerade.
Slitage, repor, märken, skador i form av hål på några av hyllplanens ovansida samt limmade pappersrester.