179153. VITRINSKÅP, 1920-tal. Rokokostil, Lysberg & Hansen Köpenhamn.
Målat i antikvitt. Spröjsade glas. Dekor med pokalformad urna, träskurna rocaille och akantusblad. Tvådelat.
Höjd 233 cm, längd 121 cm, bredd 43 cm.
I samma utförande säljs även matgrupp och sideboard men i separata nummer. Se nedan:
#179120
#179159.
Slitage och minde märken.
Nyckel/nycklar finns.