Infanterisabel med etsad text "Konungen" och "Fäderneslandet", märkt E Svalling samt en krona och EA. Genombruten bred parerplåt, märkt EG-s, i förgylld metall prydd med lilla riksvapnet märkt.
Slitage. Märken. Repor.
Slitage. Märken. Repor.