173623. SLAGBORD, allmoge, daterat 1815.
Låda i sargen. Röd originalfärg. Två slag. Mått längd 119, bredd 76, höjd 74 cm. Slagens längd 58 och bredd 76 cm. Totallängd med slag 238 cm.
Slitage. Patinerad yta med mindre märken/skador. Repor. Senare lagningar. Fläckar.