Bukig form. Mahognyfaner med intarsia. 3 lådor, mässingsbeslag. Stenskiva av Kolmårdsmarmor. Längd 88, bredd 47, höjd 79 cm.
Bruksslitage. Mindre fanerbortfall. Stötmärken.
Nyckel/nycklar finns.