JLC AMVOX 1 Larm, ref. 190.T.97, är ett extremt trevligt, robust och lätt lyxsport's titan armbandsur med larm, gjord i en begränsad upplaga av 1000 exempel för att fira partnerskapet mellan Jaeger-LeCoultre och Aston Martin. Namnet AMVOX kommer från stenografi av Aston Martin initialer och slutet av världen MemoVox (JLC larmklockor). Partnerskapet mellan superbilstillverkaren och urmakaren ledde till en strävan efter excellens. Modellen lanserades 2005-2006 och ändå behåller den fortfarande färskhet och relevans 2021. Modellen är inte längre tillgänglig.
Den vattenavvisande cirkulär 42 mm. borstad titan fallet kommer med en skruv tillbaka centrerad av Aston Martin logotyp, en välvd safirkristall, tre kronor, den på 2 för att ställa in och linda larmet, den på 3 för att ställa in den inre dubbelriktad roterande grå skiva kalibrerad för 1/5th av en sekund, den sista på 4 för att ställa in och linda medeltiden. Snäppet på fodralet är graverat ”Limited Series nr. 309/1000 Aston Martin Jaeger-LeCoultre”, bär 14 hål för en bättre ljudspridning.
Den tvåfärgade grå satin urtavla, med central roterande skiva för larmet, koncentrisk ring med 270 grader målade stora lysande arabiska siffror display och tvåfärgad 15/30 minuters division för larmet, bländare för datum vid 3, lysande händer, svep center sekunder, yttersta 1/5th andra division med tillämpad stålindex. Sifferbågen bebodde 270° av ratten i sympati med Aston Martins hastighetsmätare som pryder bilens instrumentbrädräknare.
Detta armbandsur drivs av en kaliber JLC 918, en mekanisk självuppdragande rörelse, rodiumpläterad med 22 juveler. Den bruna läderremmen är försedd med en borstad titan deployant spänne. Urtavla, fall och rörelse signerad.
Klockan levereras med en Jaeger-LeCoultre Certificate of Guarantee daterad April 2006, bruksanvisning ”AMVOX 1” häfte, original monterade presentationslåda med metall svart graverad ”AMVOX1 Alarm, Limited Series of 1000 bitar i Titan, Speciellt handgjorda av Tillverkning Jaeger-LeCoultre för Aston Martin”, flankerad av Jaeger-LeCoultre och Aston Martin logotyper, och yttre Förpackning.
Varumärke: Jaeger-LeCoultre
Modell: Limited Series nr. 0607/1000
År: 2005-2006
Referens: 190.T.97
Fall nr.: 0607
Material: Titan
Funktioner: hm, svep center sekunder, larm
Rörelse: Cal. 918, mekanisk, självuppdragande
Armband: läder stap med JLC Deployant lås
Vattentålig: ja, 50 m.
Mått: diam 42 mm. tjocklek 15 mm.
Tillbehör: monterat presentationslåda och ytterförpackning, garantiintyg daterat 20/11/2006, Manual AMVOX1
Klockans vikt: 87,82 gram
Lådans vikt: 1,997,50 gram
Totalvikt: 2,085.30 gram.
Pre- Ägs i mycket gott skick vid tidpunkten för noteringen.
Varumärke: Jaeger-LeCoultre
År: 2005-2006
Referens: 190.T.97
Fall nr.: 0607
Material: Titan
Vattentålig: ja, 50 m.
Klockans vikt: 87,82 gram
Lådans vikt: 1,997,50 gram
Totalvikt: 2,085.30 gram.