TAKLAMPA, Böhlmarks, 1937, möjligen Harald Notini.
1699039. TAKLAMPA, Böhlmarks, 1937, möjligen Harald Notini.
Stomme av mattförnicklad mässing, skärm av rödlackerad metall med vitmålad insida. 8 ljuspunkter.
Höjd till takkopp ca 83cm. Diameter ca 79 cm
Litteratur
Arvid Böhlmarks lampfabrik 1872-1937, av Erik Andrén, Stockholm 1937. Pl 56 nr 2.
Del till nedre parti av lampan saknas. Bruksslitage, märken/fläckar/repor. Ej funktionstestad, ingen funktionsgaranti lämnas.
Litteratur