PER DANIEL HOLM. Akvarell, ej signerad, med intyg.
169727. PER DANIEL HOLM. Akvarell, ej signerad, med intyg.
Vallpiga med näverlur. Mått 32 x 51,5 cm.
Intyg från bouppteckningsman Gustaf Rehenmark 1903 a termo. "Att denna akvarell, utställd å P. D. Holms - utställning år 1903 under nr. 238, är målad af professor Holm, intygas härmed. Stockholm den 7 december 1903.
Mindre veckmärke i övre höger hörn. Liten spricka i vänster övre hörn. Liten reva, 1 cm, mitten längs ner.