- Sverige i 32 kartblad. 1916.
- Putzger's Historischer Schul-Atlas. c:a 1900
- Mentzer's Skolatlas. Normans Boktryckeri. Stockholm. 22 kol kartor. 1880-tal
- Mentzer's atlas över allmänna historien. 1859.
4 vol.
Bruksspåt. riss och lagningar.
4 vol.