SKRIVBORD, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, 1900-TALETS BÖRJAN.
1669118. SKRIVBORD, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, 1900-TALETS BÖRJAN.
av Thomas Turner, 44 Holborn Viaduct, London, tamborluckan som omsluter ett arrangemang av små lådor och duvahål, med en infälld sluttande mittsektion, gångjärnsryggen som omsluter en monterad interiör, två glidbanor och sju piedestallådor förklädda som åtta och frislåda, med panelerade sidor och rygg, de formade sidorna gångjärn och öppning, med förgyllda mässingsgångjärn och fångster, 136cm bred x 85cm djup x 130cm hög.
Knackad, markerad, repad och fläckad, saknar nyckel, vissa lådor har avdelare, några saknas, slitage på förgylld mässing.