MATSERVIS, 113 delar, "Dacca", Rörstrand, 1844-1907.

1661979. MATSERVIS, 113 delar, "Dacca", Rörstrand, 1844-1907.

36 st mattallrikar, diameter 26 cm
21 st assietter, diameter 21 cm
29 st djuptallrikar, diameter 24/25 cm
8 st mindre fat, diameter 16 cm
10 st uppläggningsfat, bredd 37-51 cm
8 st skål på fat, bredd från 16-35 cm
1 st terrin med lock, bredd 32 cm

Större delen av servisen är "rakstämplad" dvs tillverkad fram till 1884 då Rörstrand övergick till sin klassiska kronstämpel. De mindre djupa tallrikarna och en av de minsta skålarna är kronstämplade.

Ställvis slitage, nagg/krackelering/bleknad, gulnad/märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 842