TÄNDNÅLSGEVÄR, m/1860, Dreyses, Preussen. 1863.

1631275. TÄNDNÅLSGEVÄR, m/1860, Dreyses, Preussen. 1863.

Helstock. Oktagon pipa av stål, bl.a. märkt "Stahl" och "585", flertal kontrollstämplar, längd 75 cm. Stock av valnöt med stämplar och monogram. Varbygel av mässing. Laddstake. Totallängd 123 cm.

Tändnålsgeväret är en uppfinning Johann Nikolaus von Dreyse, 1827 frammladdning, 1832 bakladdning.

Slitage. Repor. Märken. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 969