SELBÅGE, allmoge, 17/1800-tal.

1587426. SELBÅGE, allmoge, 17/1800-tal.

Bemålat lövträ. Skuren dekor i form av akantusblad, masker och krönande figur. Smidda selöglor och skruvar. Längd ca. 49, bredd 19, höjd 27 cm.

Proveniens samlarparet Evy och Björn Hansen.

Slitage. Sprickor. Urslag. Ett mindre antal maskhål. Troligen är de trärena stöden ej de ursprungliga.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 019