Kontursågad och skuren dekor i form av bl.a. akantusblad och voluter. Längd ca. 46, bredd 25, höjd 26 cm.
Proveniens samlarparet Evy och Björn Hansen.
Slitage. Skador. Lagningar. Maskstungen.