Bemålat lövträ. Trappformad sockel. Hållare med skuren och delvis genombruten dekor i form av hjärtan och sicksackmönster. Längd ca. 33, bredd 14,5, höjd 14 cm.
Proveniens samlarparet Evy och Björn Hansen.
Slitage. Sprickor.
Slitage. Sprickor.