SPOLHÅLLARE, allmoge, 1800-tal.

1586058. SPOLHÅLLARE, allmoge, 1800-tal.

Bemålat lövträ. Trappformad sockel. Hållare med skuren och delvis genombruten dekor i form av hjärtan och sicksackmönster. Längd ca. 33, bredd 14,5, höjd 14 cm.

Proveniens samlarparet Evy och Björn Hansen.

Slitage. Sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage. Sprickor.

Antal besök: 692