155171. HANS J WEGNER. Hjertestolen, 6 st, bord, Fritz Hansen, vissa brickmärkta Illums Bolighus och stämplade FH. 1950-60-tal.
Stolarna i ek, bok och teak. Bordet i teak och bok, diameter 120, höjd 70 cm.
Slitage, märken, fuktskador, torrsprickor, lagningar.
Hans J Wegner (1914–2007)