DAVID SIGAL RUBINRING SILVERPLÄTERAD.

1518650. DAVID SIGAL RUBINRING SILVERPLÄTERAD.

Elegant damring i 925 silver, stämplad, helt guldpläterad i 14 karat gult guld och signerad för David Sigal, Kanada.
Ringhuvudet är dekorerat med en rund fasetterad naturlig rubin 1,2 cm i diameter, ringinställningen är delikat dekorerad.
Ringbandets innerdiameter 16,9 mm = RG 53/54.
Vikt 4,4 gram.

I mycket gott skick, ett matchande halsband med rubinhänge finns i mina andra auktioner.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vikt 4,4 gram.

Inter-Arte
Antal besök: 581