KAFFESERVIS, 45 delar, "Lökmönstret", Meissen, Tyskland 1900-tal.

1518365. KAFFESERVIS, 45 delar, "Lökmönstret", Meissen, Tyskland 1900-tal.

En kaffekanna
8 st kaffekoppar
4 st kaffefat dia 15 cm
3 st assietter dia 16,5 cm
en rund skål
en lockskål
gräddkanna
mjölkanna
3 st saltkar
sockerskål med lock
smörskål med lock
15 st skålar dia ca 13 cm
3 st tallrikar dia 21-25 cm
2 st skålar längd 20 cm.

Mindre ytslitage, skål med spricka i botten.

Gör en kostnadsfri värdering!

En kaffekanna
8 st kaffekoppar
4 st kaffefat dia 15 cm
3 st assietter dia 16,5 cm
en rund skål
en lockskål
gräddkanna
mjölkanna
3 st saltkar
sockerskål med lock
smörskål med lock
15 st skålar dia ca 13 cm
3 st tallrikar dia 21-25 cm
2 st skålar längd 20 cm.

Antal besök: 462