Bok, "Blommor", Erik Söderberg, AB Svensk Litteratur, Stockholm. 1942.
Bok, "Vilda växter i Norden - vol 1", Torsten Lagerberg, Natur och kultur, Stockholm. 1947.
Bok, "Atlas över växternas utbredning i Norden", Eric Hulten.Generalstabens Litografiska Anstalt, 1950.
Bok, 2 st. "Svenska växter i text och bild", Dr. Björn Ursing, Nordisk Rotogravyr, Stockholm. 1944.
Bok, "Sveriges Flora" (några lösa blad i början), Dr. L.M. Neuman, Dr. Fr. Ahlfvengren, C.W.K. Gleerups förlag, Lund, 1901.
Bok, "Krukväxter som hobby", Gunnel Nyblom-Holmberg, LT's Förlag - Blomstercirkelns Förlag. 1951.
Bok, "Svenska orkidéer, Arvid Ohlsson, Svensk Natur, Stockholm. 1951.
Bok, "Den Norrlänskda florans geografiska fördelning och invandringshistoria, Gunnar Andersson, Selim Birger, Almqvist & Wiksells Boktryckeri, Uppsala - Stockholm. 1912.
Bruksslitage. Se ovan.
Bruksslitage. Se ovan.